Kada poznati ekonomisti i nobelovci ukazuju na manjkavosti kriptovaluta, to je jasan signal da mera opreza mora da postoji. U trenutku kada svako želi da se preko noći obogati od „rudarenja“ i trgovine Bitcoin-om, čini se da je pravi trenutak da se uloži u vredne alternative. Bitcoin je i dalje u kriptovalutnom sistemu ono što je dolar (ili evro kod nas) u svetu klasičnih valuta – glavni orijentir za sve druge vrednosti. Kada njegova vrednost počne da pada, uglavnom ga prate sve ostale kriptovalute. Možda je sada, kada su vrednosti pale na „realniji“ nivo, pravi trenutak za kupovinu alternativa.
Budući da na tržištu kruži više od 1000 valuta, izbor onih koje su vredne ulaganja može biti prilično nezahvalan. Ipak, u tom digitalnom moru valuta neke su se izdvojile. Imajte na umu da je ovo veoma dinamično tržište i da nekad minuti odlučuju o tome da li ste bogataš ili siromah – ne postoji sigurna investicija koja će vam bez truda garantovati mnogo novca. Predstavljamo vam neke od kriptovaluta koje se smatraju dobrom investicijom. Za svaku ćemo navesti vrednost u trenutku pisanja teksta, pa je zbog dinamičnog tržišta više uzmite kao orijentacionu, nego kao realnu.
Litecoin (190 dolara)
Jedna od najpoznatijih alternativa Bitcoin-u, uz Ethereum koji je postao skoro jednako tražen, predstavlja odličan izbor iako i ova valuta gubi na vrednosti. Litecoin je kreirao Charlie Lee, bivši radnik Google-a. On je 2011. godine smislio ovu alternativu sa idejom da transakcije njegovom kriptovalutom traju kraće od Bitcoin-a i poboljša način rudarenja tako da svako može da učestvuje.
Njegova ideja tada bila je kreiranje alternative ne samo najpoznatijoj kriptovaluti već i regularnom novcu. Iako je pre sedam godina to delovalo teško ostvarivo, plaćanje kriptovalutama moguće je na sve više mesta na svetu. U želji da bude što dostupniji, u opticaju je prilična količina ove valute – trenutno je dostupno nešto manje od 55 miliona „novčića“, od ukupno 84 miliona.
Ripple (1,4 dolara)
Za razliku od nekih kriptovaluta za koje se ne zna ko ih je kreirao, ripple je osnovala istoimena kompanija 2012. godine. Isto tako, za razliku od skoro svih kriptovaluta koje su decentralizovane i ne zavise ni od koga (barem koliko znamo), ripple je široko prihvaćen. Zbog toga mnogi tvrde da on i nije klasična kriptovaluta, već kombinacija menjačnice i kompanije za transakciju novca.
Ripple je sistem koji omogućava izvršavanje transakcija uvezujući banke, digitalne menjačnice i korporacije kako bi na ovaj način mogli da šalju i primaju novac iz celog sveta.
Ripple je licencirao svoju blockchain tehnologiju mnogim bankama, a kompanija za sebe kaže da ne deli baš sve stavove ljudi koji stoje iza kriptovaluta. Pre svega, tu se misli na izostanak kompletne anonimnosti koju mnogi najviše cene kod ovih valuta. Povezanost s „neprijateljem“, tj. bankama, odbija mnoge, ali ono što je najvažnije jeste to da se ripple sjajno drži na tržištu i da ova povezanost sa institucijama može čak da bude i mera sigurnosti. Ne dajte se zavarati malom vrednošću novčića – stvar je u tome da trenutno cirkuliše više od 38,7 milijardi jedinica dok je ograničenje postavljeno na 100 milijardi.
Monero (350 dolara)
Monero ispunjava jedan od glavnih uslova za kriptovalutu – anonimnost poslovanja na Internetu. Ta kriptovaluta garantuje da ne postoji način da se uđe u trag iznosu transakcije, pošiljaocu i primaocu. Na taj način nemoguće je ući u trag tokovima novca, što je razlog zašto se kriminalci okreću ovoj kriptovaluti, dok policija razbija glavu kako da ih nadmudri. Monero je izbor svih hakera kad žele da ucenjuju nekoga, kao što je to bio slučaj sa WannaCry malverom koji je inficirao više od 230.000 kompjutera sa operativnim sistemom Windows.
Iako monero deluje kao san svakog poštenog kriminalca, oni koji investiraju u ovu valutu tvrde da većina transakcija nije ilegalna. To je tvrdnja koju ne mogu da potkrepe dokazima jer su sve transakcije anonimne. Ipak, kredibilnost i imidž ove kriptovalute popravlja spisak od 45 muzičara, kao što su Lana Del Ray i Sia, koji su počeli da primaju monero, nudeći popuste onima koji plate ovom elektronskom monetom.
Bitcoin cash (1.800 dolara)
Nadamo se da razlikujete Bitcoin cash od običnog Bitcoin-a. To nije umela jedna online radnja pa je umalo bankrotirala. Istorijat Bitcoin cash-a vezan je za sam Bitcoin, s obzirom na to da je prošle godine nastao upravo iz ove najpopularnije kriptovalute. Korisnici koji su je kreirali bili su frustrirani zbog visokih provizija i sporog prenosa sredstava prilikom prodaje Bitcoin-a pa su rešili da naprave svoju verziju.
Kako Bitcoin i Bitcoin cash imaju „Partizan-Zvezda“ međusobni odnos, najvažnija stvar koja treba da se desi jeste da ova valuta postane opšteprihvaćena od biznisa koji već prihvataju najpopularniju kriptovalutu. Rudari su takođe dobrodošli, a ova otvorenost dovela je do toga da je u jednom trenutku Bitcoin cash vredeo više od Ethereum-a. Trenutno se drži na četvrtoj poziciji liste najpopularnijih moneta.
NEO (1.800 dolara)
NEO može da postane veoma vredan ukoliko Kina ne zabrani trgovinu kriptovalutama. Kao što smo do sada naučili, sve čega se dohvate Kinezi postaje veoma vredno, pre svega zbog ogromnog tržišta. Dovoljno je samo pomenuti gigante kao što su Tencent i Alibaba koji vrede više od mnogih nama mnogo poznatijih kompanija. Slično može da se desi i s razvojem ove kriptovalute, koja uz pravu podršku može da postane druga najvrednija valuta na svetu.
Osnivač ove kriptovalute, koja je ime dobila po junaku iz Matrix-a (ranije se zvala Antshares), veruje u tržište i snagu valute koju je osnovao, verovatno se uzdajući u neki vid pomoći države kako bi se postigla monetarna dominacija na tržištu kriptovaluta. NEO trenutno cirkuliše u količini od 65 miliona od ukupno 100 miliona, koliki je maksimalan broj novčića. Interesantno je da je najmanja jedinica 1 NEO i da se ona ne može deliti na manje iznose.
Cardano/ADA (0,62 dolara)
Iako na prvi pogled ne vredi skoro ništa u poređenju s drugim kriptovalutama, cardano to nadoknađuje velikom količinom novčića, kojih ima trenutno oko 26 milijardi od maksimalnih 45 milijari. Reč je o još jednoj kineskoj kriptovaluti, kreiranoj u Hong Kongu. Osnivači veruju da će upravo njihova kriptovaluta postati najveća konkurencija Ethereum-u. Iako je Cardano blockchain nastao pre samo nekoliko meseci, kriptovaluta se već se našla u top 5 najpopularnijih (pod nazivom ADA, kako se i označava u menjačnicama).
Osnovna prednost Cardano blockchain-a jeste mogućnost provlačenja ogromnih iznosa i za sada je fokusirana pre svega na privatna lica. Ambicija je da se omogući korišćenje na masovnom nivou u svakodnevnom životu. Pošto je ova kriptovaluta tek u povoju a pokazuje veoma značajan potencijal, možda ne bi bilo loše da razmislite o dugoročnom ulaganju.
Gde su ostale kriptovalute?
Tržište kriptovaluta toliko je dinamično pa može da se desi da neka pouzdana valuta izgubi vrednost, dok neka za koju niste čuli postane hit. Trenutno je Tether izazvao pažnju, pre svega zato što je to bila jedna od retkih kriptovaluta kojoj je cena rasla dok je drugima padala. Postoje mnoge druge valute koje predstavljaju dobru investiciju, ali imajte na umu da je ovde reč o dinamici poslovanja na nivou berze. Pravi trenutak za kupovinu i prodaju može da od vas napravi bogataša, ali i da vas otera u bankrot. Kako ćete poslovati, ostaje na vama i vašoj veštini, ali ako planirate trgovinu, ne zaboravite zlatno pravilo berzanskog poslovanja – uložite samo onoliko koliko možete da izgubite.
|