Iz godine u godinu cene korišćenja mobilnog telefona su sve povoljnije. Pamtimo vremena kada je zasnivanje pretplate koštalo desetak hiljada nemačkih maraka, kada je svaki minut razgovora bio zlata vredan, kada je prenos podataka bio taman onoliko (pre)skup koliko i (pre)spor... A danas, ima vrlo jeftinih a veoma dobrih smartfona, mnoge pretplate za skroman novac obezbeđuju neograničeno minuta razgovora i SMS ova, čak su i kvote za prenos podataka toliko porasle da možete da prestanete da razmišljate o potrošnji. U trenutno aktuelnom paketu imam neograničene razgovore, neograničene SMS ove i 100 GB prenosa podataka mesečno za 1200 dinara. Po mojim pojmovima, to je flat tarifa u kojoj mogu da trošim koliko god mi je potrebno.
Ostala je još jedna crna tačka - roaming. Svako je čuo po neku horor priču o čoveku koji je zaboravio da isključi automatski update aplikacija, ili su deca na zadnjem sedištu automobila gledala YouTube crtaće, pa je sledećeg meseca stigao račun od nekoliko stotina hiljada dinara, uz kasniju neprijatnu posetu privatnih izvršitelja. Da smo u EU, dobar deo problema te vrste bi nestao 15. juna 2017, kada je u okviru zajedničkog tržišta ukinuto naplaćivanje data roaming a, ali eto, još nismo u EU...
Pošto je Internet danas stalno potreban, a posebno kada negde putujemo (Google Maps, razna obaveštenja, potraga za hotelima i interesantnim odredištima), mnogi korisnici su stekli naviku da kupuju lokalne Internet data kartice, što je prilično mučno rešenje: treba ih naći, odabrati pravu, komunicirati često na nepoznatom jeziku (i to bez pomoći Google Translator a jer, jelda, još nemamo pristup Internetu), aktivirati karticu na sajtu koji često nema prevod na engleski ili zvanjem lokalne službe podrške, posle dopunjavati kvotu, izgubiti nešto novca jer se ne može upotrebiti sav saobraćaj a kartice isteknu ako se ne dopunjavaju više meseci... Neki kupuju Lufthansa Mobile, hrvatsku BonBon karticu ili nešto slično pa ih "održavaju u životu" stalno uplaćujući nešto para preko Interneta da bi imali dovoljnu kvotu za roaming kada putuju.
Sva ta rešenja su moguća, ali zahtevaju trud, pa i veštinu baratanja sa sajtovima, sistemima za plaćanje itd. Beskrajno je udobnije koristiti postojeću SIM karticu domaćeg operatora, samo kada to ne bi koštalo previše. Za slučaj da niste primetili, od leta 2017. to ne košta previše. A uslovi postaju sve povoljniji...
Sva tri operatora nude roaming dodatke ili čak dovoljno data roaming a u osnovnom paketu, pre svega kod poslovnih korisnika. Nisu to i dalje neke stotine gigabajta, kvota se vrti oko 1 GB, ali za kratka (pa i srednja) putovanja to je sasvim dovoljno, naročito ako se oslonite i na Wi Fi u hotelu, restoranu, tržnom centru... Ostaje samo da izaberete pravi paket ili pravi dodatak i naučite kako da ga koristite... i gde možete da ga primenite. Zato smo pažljivo analizirali ponudu naših operatora, dosađivali im brojnim pitanjima i tako došli do informacija koje prezentiramo. Za detaljnu analizu ponude svakog operatera i tabele koje sumiraju sve pretplate, tarife, dodatke i cene, pogledajte PC#272.
Ostaje samo da vam poželimo prijatno novogodišnje putovanje tokom koga će vam Internet biti stalno dostupan!
|