Šetajući po Mreži, sigurno ste naišli i na neka od mesta koja se bave virtuelnim turizmom. Prošetali ste Pompejima, Marsom, ili osvrtali se sunčanim Pikadilijem u potrazi za prijateljima koji kasne. Posle takve šetnje, poželećete da i sami podelite iskustvo sa Web populacijom. Za takav poduhvat je dovoljan (digitalni) foto aparat... i PhotoVista.
Doskora su samo korisnici Mekintoša, zahvaljujući QuickTime tehnologiji, imali zadovoljstvo da prave VR sadržaje. Kompanija RealSpace, a onda i LivePicture, donela je te pogodnosti i korisnicima PC-ja. PhotoVista je alatka koja, za svega 69 dolara, svakome ko ume da pritisne okidač foto-aparata pruža priliku da kreira virtuelni svet ili prenese stvarni svet na neku Web stranu, CD ili disk.
Kako se radi?
Prvi korak je fotografisanje: sirovi materijal mogu biti i renderovane slike, ali o tome malo kasnije. Osnovna namena programa PhotoVista je stvaranje panoramskih slika od niza pojedinačnih. U zavisnosti od toga koji objektiv imate na foto-aparatu i da li je format vaših fotografija vertikalan (Portrait) ili horizontalan (Landscape), trebaće vam određen broj fotografija koje se delimično preklapaju. Da bi preklapanje bilo precizno, poželjno je koristiti stativ sa horizontalnom podelom u stepenima, mada se softver ne „buni“ ni ako ste „škljocali“ iz ruke.
Ako koristite objektiv od 24 mm na klasičnom Leica formatu, za Landscape panoramu koja obuhvata pun krug biće vam potrebno osam fotografija, po jedna za svakih 45 stepeni. Ako je vaš foto-aparat digitalan, sledeći korak je ubacivanje slika u PhotoVistu. Ako nije, sledi skeniranje – najbolje sa slajda ili negativa, jer se kod izrade fotografija dešava da se gama pomeri dovoljno da se PhotoVista zbuni, pa se vide „šavovi“ u konačnom proizvodu.
Fotografije u digitalnom obliku složite u folder sleva nadesno i kažete PhotoVisti gde se nalaze. Naravno, treba da izaberete punu ili delimičnu panoramu, definišete korišćeni objektiv i izaberete cilindričnu, sfernu ili kubnu projekciju. Ako za fotografisanje nikada niste koristili objektiv od 20 mm i Portrait format, ostanite pri cilindru – ugao koji zahvata vaš objektiv nije dovoljan da gledate previše gore ili dole.
Panorama se pojavljuje posle klika na taster Stitch – PhotoVista će fotografije preklopiti, izobličiti kako treba, spojiti ih u široki JPG i automatski „napisati“ IVR fajl, koji omogućava da taj JPG gledate RealSpace (sada se zove LivePicture) viewer-om. Naravno, plug-in za Netscape i Microsoft browser-e se podrazumeva. Ceo proces ne traje ni pet minuta, a vašu panoramu, možete da pretočite i u screen saver.
A šta će mi to?
Da odgovorimo sličnim pitanjem – zašto uopšte pravite svoju Web stranu? PhotoVista omogućava da svima pokažete svoju omiljenu sobu ili plažu (eto, na primer, ja...). Ako vaš posao ima bilo kakve veze sa prostorom, možete prikazati enterijere i parkove koje ste projektovali ili izveli, stanove koje prodajete ili izdajete, svoj salon automobila, ili iskoristiti panoramu kao pozadinu za rendering novog projekta vile. Jednom rečju, sve što ne možete da prikažete jednom slikom, prikazaćete panoramom. Ako slika govori hiljadu reči, panorama govori sve jezike! U usko stručnom smislu, kolege arhitekte mogu programom PhotoVista napraviti sjajan portfolio na Web-u. Panoramu buduće lokacije možete ubaciti kao pozadinu u ArchiCAD, ArtLantis, 3D Studio VIZ da bi vaš model živeo svoj virtuelni život u svom pravom okruženju koje ga očekuje.
Da se vratimo na rendering – ako izrenderujete potreban broj slika, s potrebnim podešavanjima, PhotoVista pravi panoramu. Rezultat je često bolji nego kada koristite fotografije, jer se ne može desiti da oblak pređe preko Sunca na sedmoj i osmoj fotografiji.
PhotoVista ima onoliko primena koliko njeni korisnici imaju ideja. Posetite www.LivePicture.com. Skoro sam siguran da ćete ubrzo zaključiti da 69 dolara nije mnogo.
|