GradientTop
PC
Vodeći IT časopis u Srbiji
PC #69 > Komentari
ARHIVA BROJEVA | O ČASOPISU | POSTANI SARADNIK | PRETRAGA
nopreview
Uvodnik
Dejan Ristanović
- PC #69 (Jul/Avgust 2001)
- U prodaji po ceni od 200 din

broj

Uvodnik

Dugo smo čekali, konačno se obradovali i onda... ništa. Intel je 29. maja, kroz saopštenje za štampu od sedam pasusa i bez pompe, objavio početak prodaje Itanium-a, prvog 64-bitnog procesora u 80x86 porodici. Njegova nova arhitektura trebalo je da naznači obrise personalnih računara koje ćemo koristiti u ovoj deceniji, a bilo je reči i o saradnji sa drugim firmama: Dell, IBM i HP će odmah obezbediti Itanium servere, a Microsoft 64-bitnu podršku u novim verzijama Windows-a. Očekivao sam da će tokom juna kompjuterski časopisi i hardverski sajtovi biti prepuni Itanium-a, kad ono... kao da ga niko još nije video. Problem bi mogao da bude u tome što cena Itanium servera (8-16.000 dolara, zavisno od opreme) izlazi iz domena interesovanja čitalaca klasičnih kompjuterskih časopisa, ali cene padaju, procesor je prvo u serverima, pa u radnim stanicama i onda u „običnim“ računarima; treba se na vreme informisati.

Razlog za „mesec ćutanja“ o Itanium-u mogla bi biti i činjenica da njegove performanse ne opravdavaju očekivanja niti visoku cenu. Setimo se da su prvi Pentium-i bili sporiji od „vladajućih“ 486-ica (i još ste kao „bonus“ dobijali aritmetički bag), pa će i Itanium koji radi na 733 megaherca teško dostići Pentium 4 na 1.7 gigaherca. To indirektno potvrđuje i sam Intel, koji je ovih dana promovisao Pentium III for servers (radno ime Tualatin) – čak i na serverskom tržištu Pentium III/4 imaju šta da kažu mnogo skupljem nasledniku. Biće potrebni meseci da novi procesor preleži „dečje bolesti“ i postane konkurentan, a dotle će se verovatno govoriti da još nije vreme za 64-bitne personalne računare.

IT industrija je već mnogo puta išla sličnom stazom: nekim proizvodima se priznaje tehnološka superiornost ali se govori da još nije vreme za njih, a onda nastupi „eksplozija“. Jedan od takvih proizvoda su TFT monitori, kojima u ovom broju posvećujemo dosta prostora: cene su dramatično pale, performanse su unapređene pa će mnogi korisnici tokom sledećih meseci obradovati svoje oči kvalitetnijom slikom, a svoj radni sto dodatnim prostorom. Doduše, najbolji modeli su još uvek prilično skupi, a za neke primene CRT ekran i dalje predstavlja bolje rešenje, ali stvari brzo napreduju: vaš sledeći PC će imati TFT monitor, a vaš sledeći televizor će visiti na zidu. Ostaje da najesen saznamo da li će taj „sledeći PC“ ipak biti 64-bitni, kako će raditi Windows XP i, uopšte, da pratimo ostvarenje raznih obećanja. Vidimo se 5. septembra!



Acibadem porodilište

Heliant

CEO Summit 2024


YuNet

PC Press Studio

Čitaj PC Press

Excel kuhinjica

.

PC
Twitter Facebook Feed Newsletter