|
U svetu Windows softvera namenjenog krajnjem korisniku još odavno smo uočili jasan trend: programi postaju sve složeniji i obimniji u strukturi, a njihova osnovna namena se gotovo degradira na kategoriju "elementarne upotrebe". Ako biste sagledali kompleksniju sliku i shvatili ciljeve koje možete dostići naprednim alatima u programu, možda se čak i zamislite da li je primena programa "samo zbog kucanja" uopšte celishodna. Tako danas možemo napraviti složene aplikacije u Excel-u, formirati programirane strukture dokumenta u Word-u, prezentacije u PowerPoint-u odavno više ne moraju da budu sekvencijalne... Dok se osnovna namena programa zadovoljava već u korenu, osvajaju se novi kvaliteti. Danas više niko ne razmišlja kako je bilo bez izvedenih tabela i interaktivnih grafikona, bez provere spelovanja ili galerije slika koju pretražujemo po ključnim rečima. Ne moramo se mučiti da napravimo treću normalnu formu u bazi podataka, a nju ćemo posle lako publikovati na Web-u. Sve ređe pritiskamo F1 da bismo dobili pomoć, jer je ona uvek pri ruci u kontekstu neke operacije. Ako nam neki element u programu ne odgovara, lako ćemo promeniti njegovo ponašanje. A tek da ne govorimo o efektu združene snage više programa u jednom poslu, gde se realno možemo osloboditi šablona koje nameće neki strogi princip obrade.
| (kliknite za veću sliku) |
Ovakvo razmišljanje se snažno nameće svakome ko prati program Visio od njegovih početaka. Reč je o programu iz kategorije tzv. flowcharter-a, sistemu za crtanje raznih dijagrama, šema, principijelnih i vizuelnih modela raznih vrsta i namena. Zahvaljujući tome što je od početka pravi Windows program, u vreme borbe za primat na ovoj platformi Visio nije trpeo balast održavanja veza sa DOS-om, poput nekada popularnog paketa Harvard Graphics. U vreme pripreme Windows-a 95 bilo je jasno da je firma Visio u milosti velikog Microsoft-a, jer se program iz verzije u verziju bližio filozofiji Office familije. Integracija programa sa Excel-om i Access-om je bila laka, ne samo kroz grafički interfejs, već i kroz objektni model, pošto je to bio jedan od prvih programa nezavisnih kuća koji je licencirao Visual Basic for Applications (VBA). Sve je to otvaralo mnoge nove mogućnosti primene, ali i postavljalo pitanje na koje smo odgovor najzad dobili pre oko dve godine: Microsoft je otkupio veći deo firme Visio i program zvanično uključio u Office porodicu, mudro čuvajući jezgro razvojnog tima. Microsoft Visio 2000, sada pod zaštitom snažne marketinške mašinerije nove matične kuće, učvršćuje poziciju najpopularnijeg u kategoriji. Tokom 2001. godine, neposredno nakon promocije Microsoft Office-a XP, na tržište izlazi i Microsoft Visio 2002, kome posvećujemo sledeće stranice.
Osnovni koncepti
| (kliknite za veću sliku) |
Microsoft Visio 2002 je samostalni program namenjen izradi vizuelno oblikovanih rešenja koja prezentiraju razne sisteme, informacije i ideje. Osnovni oblik takvog rešenja je dijagram koji čine crtani objekti i linije veza među njima. Ovi elementi su organizovani u grupe predložaka (stencils) koje odgovaraju industrijskim standardima i konvencijama koje važe u oblasti na koju se predlošci odnose. Objekat na predlošku se naziva oblik (shape) i on, osim osnovnih atributa grafičkog izgleda, može da ima i atribute podataka i ponašanja koji su unapred ugrađeni ili koje korisnik može dodavati. Oblici se postavljaju na radnu površinu koju čini jedan ili više listova (koji odgovaraju formatu papira za štampu) i povezuju u celinu koja čuva formirane veze među njima. Pošto su svi elementi vektorske prirode, njima je lako menjati dimenzije i ugao, mogu se dodati tekstovi, boje, senke itd. Jedan dijagram može sadržati oblike iz više grupa predložaka a oblici se mogu kopirati, menjati i dodavati u režimu izmene tzv. master-a, čime se obezbeđuje eventualno nedostajući oblik.
| (kliknite za veću sliku) |
U ukupnoj slici poslovnih informacionih sistema zasnovanih na proizvodima Microsoft-a, Visio preuzima na sebe tri glavne uloge. Najpre, služi kao celishodna dopuna paketu Microsoft Office XP, jer obezbeđuje saradnju sa drugim programima u više smerova. Potom, Visio dodaje funkcionalnost u izradi strukturnih grafičkih prikaza raznih pojava kao nezavisnih dokumenata ili kao deo složenijih projekata. Najzad, Visio omogućuje razvoj posebnih integrisanih rešenja zasnovanih na standardima, a čiji cilj je da podrže i olakšaju razne tekuće poslove u vizuelno uobličenom ambijentu. Nalik drugim Office programima, sve ove uloge su ključno opredelile sadržaj i ponašanje programa u uslovima specifičnih zahteva raznih korisnika; videćemo kako su svi ovi zahtevi pomireni u jedinstvenom ambijentu.
| (kliknite za veću sliku) |
Da bi se obezbedila ponuda korisnicima raznih nivoa potreba, grupa Visio sadrži tri proizvoda. Prvi je osnovni paket Microsoft Visio Standard, namenjen raznim zahtevima u projektnim timovima, marketingu, prodaji i administraciji. Osnovna uloga ovog varijeteta je zadovoljenje u potrebama svakodnevnog crtanja raznih šema i dijagrama. Microsoft Visio Professional sadrži osnovne strukture i funkcije kao i osnovni varijetet, ali mu je dodato nekoliko proširenja, pre svega veliki broj predložaka namenjenih elektrotehnici, mašinstvu, proizvodnji i drugim granama; ovde ćete naći i određeni broj prototipa i šema koji mogu poslužiti kao početni sadržaj neke velike šeme. Drugi dodatak su prilozi dati u vidu predložaka integrisanih rešenja (npr. razne varijante veze sa bazama podataka) i grupa složenijih makroa koji čine Visio aplikaciju. Mala napomena za korisnike starijih verzija: Visio Technical više ne postoji u verziji 2002, nego su svi sadržaji "najvećeg" varijeteta sada dati u obliku Visio Professional 2002.
|
Treći član grupe Visio na tržištu nije varijanta programa, nego ozbiljni add-in na Visio Professional: Microsoft Visio Enterprise Network Tools, skup predložaka i alata posebnih mogućnosti namenjenih izradi šema složenih računarskih mreža; ovde je čak moguće izvoditi razne direktne dijagnoze i analize operacija u mreži, što će pomoći u njihovom upravljanju i održavanju.
Za detaljan opis verzije 2002 ovog programa pogledajte februarski broj časopisa "PC".
|