Reprezentativni model nove generacije Samsung fotoaparata, najavljene pre mesec dana, donosi iskorak po pitanju konektivnosti. ST 1000 koji smo dobili je predprodukcijski uzorak, ali i to je dovoljno za sagledavanje njegovih ključnih kvaliteta i donošenje vrednosnih sudova o ovom vrlo zanimljivom uređaju.
Na prvi pogled ST 1000 je sličan mnogim modelima sa danas veoma popularnom konstrukcijom optike postavljenom vertikalno unutar samog tela aparata; po uključivanju nema pokretnih delova van osnovnog gabarita. Da se ne radi o samo još jednom u moru sličnih modela, uviđate kada ovaj aparat okrenete i ugledate njegov ogromni, široki LCD displej dijagonale 3,5“. Ne samo da je reč o ekranu osetljivom na dodir (Samsung je svojevremeno bio prvi proizvođač koji je na tržište digitalnih aparata uveo ekranski interfejs), već se radi i o ekranu sa rezolucijom od 1.152.000 piksela, koja nadmašuje čak i onu kod profesionalnih DSLR aparata. Taj kvalitet se vidi već na prvi pogled po izvanrednom stepenu detalja pri kadriranju, ali i po jasnoći i čitljivosti ikona u okviru upravljačkog interfejsa. Radi se o najbolje rešenom ekranskom interfejsu koji smo do sada videli, u koji ipak nisu dodavane funkcije bez kriterijuma; vođeno je puno računa o brzini rada i funkcionalnosti. Zumiranje je povereno minijaturnoj klackalici na gornjoj strani aparata pored okidača, a pored nalazi se i taster za prebacivanje u mod za pregled fotografija.
Glavni aduti ovog aparata (koji bi čak i bez njih bio vrlo atraktivna ponuda u svojoj klasi) kriju se u dodacima koji mu obezbeđuju konektivnost i čine ga jedinstvenim na tržištu: radi se o prvom fotoaparatu koji podržava Wi-Fi i Bluetooth vezu, a povrh toga integrisani GPS prijemnik zadužen je za automatski geotagging fotografija, čime su one već u trenutku nastanka georeferencirane i spremne za korišćenje sa geografskim Web servisima.
Samsung je posebnu pažnju posvetio olakšavanju konektivnosti, nudeći wireless meni kome se direktno pristupa preko velike ikone na desnoj ivici ekrana i koji nudi šest opcija: pristup Web-u, slanje fotografija e-mail-om, direktni transfer fotografija između dva fotoaparata, funkciju deljenog medija uređaja u lokalnoj mreži, automatsko prosleđivanje fotografija na server putem Interneta, kao i Bluetooth konekciju. Iako smo njegov bežični odašiljač uspeli da povežemo jednako u otvorene mreže kao i u one sa enkripcijom, neke funkcije ne rade baš kako su u Samsung-u zamislili, a posebno ne dovoljno lako i automatski da bi bilo pristupačno laicima. Sve bi valjda bilo lakše da smo na test dobili produkcioni model i pripadajući Samsung PC softver. U svakom slučaju, radi se o odličnoj zamisli, koncepcijski jedinstvenoj na tržištu.
Čak i kada ST 1000 posmatramo na tradicionalan način, kroz njegove fotografske performanse i kvalitete, možemo zaključiti da je reč o proizvodu koji se ravnopravno nosi sa sličnim modelima proizvođača sa višedecenijskom tradicijom. Solidna oštrina i dobro definisan kolorit u sadejstvu sa odličnom brzinom fokusiranja i efikasnim face detect algoritmom proizvešće fotografije kojima ćete u većini slučajeva biti zadovoljni, pod uslovom da ne insistirate na visokim osetljivostima. Kvalitet koji takođe verujemo da će privući kupce jeste HD video-zapis u rezoluciji 1280×720p. Korisnički interfejs nudi sve što se od jednog modernog minijaturnog fotoaparata očekuje, uz osnovna podešavanja kompenzacije ekspozicije, belog balansa, osetljivosti, načina fokusiranja, blica i tajmera koja su vam na dohvatu ruke – treba samo dotaći njihovu ikonu na ekranu. Malo upozorenje za kraj: za ovako minijaturan aparat u koji je smešteno toliko funkcionalnosti trebaće vam microSD kartica – za veću jednostavno ne bi bilo mesta. Sve u svemu, ST 1000 dokazuje da Samsung spada među inovatore čak i u domenu digitalnih fotoaparata.
Korisne adrese:
Olympus
http://www.olympus.rs/
|