Kako napraviti mali laptop s velikim ekranom? Dell je odavno dokazao da to ume, ali novom verzijom modela XPS 13 prevazišao je sebe. Da vidimo šta može Haswell broadwell generacija
Kada smo prikazali laptop XPS 14z (bilo je to u PC #186), Dell je taj računar reklamirao kao „četrnaesticu u kućištu trinaestice“ – zaista, bio je primetno manji od drugih računara sa ekranom iste dijagonale. Nedavno je u našu Redakciju, gotovo iznenada, stigao novi Dell-ov mali, elegantan i lagan laptop na kome je mogla da se pročita samo oznaka XPS. Uključili smo ga i krenuli da istražujemo njegove mogućnosti, podrazumevajući bez mnogo rezerve da je u pitanju „jedanaestica“ (uprkos tome što smo znali s kim imamo posla) – a onda je do nas stigla informacija da se radi o modelu XPS 13. Budući da je ta informacija delovala kao atak na zdrav razum, prihvatili smo se lenjira... i on je pokazao da je informacija tačna!
Kako je Dell to izveo? Okvir oko ekrana neverovatno je tanak, uključujući i gornju stranu, zbog čega je primenjen mali trik: kamera je ispod ekrana, s leve strane, a mikrofon je odmah pored nje – tu i onako ima viška prostora zbog šarki. Budući da se radi o računaru više klase, ovde zatičemo i prve luksuzne detalje: ekran je prekriven Gorilla staklom, a površina je mat. Kad smo već kod ekrana, reći ćemo da je panel IPS a rezolucija Full HD; ekran testiranog primerka bio je „običan“, a na Dell-ovom sajtu pročitali smo da postoje i verzije koje su osetljive na dodir, kao i da će biti ponuđena varijanta sa QHD rezolucijom (3200×1800 tačaka).
Kućište je izrađeno od kombinacije aluminijuma, magnezijuma i ugljeničkih vlakana, pa je računar vrlo lagan ali i čvrst. Tastatura gotovo da se ne ugiba ni pod jačim pritiskom, tasteri su veoma kvalitetni i „pametno“ su osvetljeni, a touchpad je srednje veličine i registruje deset tačaka dodira.
Ultrakompaktno i ultratanko kućište ipak mora negde da naplati danak: na njemu ćete naći samo dva USB 3.0 priključka i po jednu SD, mini DisplayPort i audio-utičnicu – LAN priključka nema, pa ćete morati da se umrežavate preko USB adaptera ili, u većini slučajeva, bežično. Adapter koji dodaje LAN, HDMI, VGA i USB priključke postoji, ali se kupuje odvojeno.
Ispod haube smešten je najsavremeniji mogući hardver: to se pre svega odnosi na Intel-ov procesor pete generacije (Broadwell) koji koristi 14 nm tehnologiju – u ovom slučaju radi se o Core i5, koji ovom računaru omogućava veoma dobre performanse, a takođe brine i o grafici, što znači da XPS 13 ne preporučujemo gejmerima. Procesor ima TDP od 15 W ali troši mnogo manje kada nije opterećen; u skladu s tim, baterija kapaciteta 55 Wh omogućava mu zavidnu autonomiju uz lagane zadatke, ali primetno kraću kada „dodate gas“. Priču o osnovnom hardveru dopunićemo podatkom o standardna 4 GB memorije i SSD disku od 128 GB, s tim što se na sajtu pominju i verzije s dvostruko većim vrednostima oba kapaciteta.
Novi XPS 13 nije nas ostavio nimalo ravnodušnim – naglašavamo novi jer Dell, za razliku od drugih proizvođača, retko menja osnovne oznake modela, tako da postoji i stari XPS 13. Ovaj računar tek se pojavio na tržištu i, koliko nam je poznato, još nije stigao u naše prodavnice. Zato, ako se odlučite na kupovinu, obratite pažnju da ne kupite staru verziju. Osim po tehničkim podacima, razlikuju se i vizuelno: stara ima zaobljene ivice kućišta, a novi oštre; kamera je na starom modelu na uobičajenom mestu, a naravno, novi je i kompaktniji. Cena? Ako se ne bude mnogo razlikovala od američke, sasvim je konkurentna i u skladu sa snagom ovog sistema.
Zahvaljujemo se Milošu Dimiću koji nam je ustupio na test Dell XPS 13, upravo pristigao s CES-a