Ma koliko to ponekad pokušavali da uradimo na ovim stranicama, nije lako prognozirati tehnološku budućnost, naročito kada tu prognozu treba vezati za neki precizan datum. Autori "Povratka u budućnost 2" su se, pre tridesetak godina, usudili da budu konkretni. I sada smo ih stigli - od 21. oktobra 2015. čitav taj kultni serijal filmova se dešava u prošlosti. Pa, jesu li pogodili?
Čime ste se bavili krajem novembra 1989. godine, kada ste gledali "Povratak u budućnost 2"? Neki od mlađih čitalaca tada još nisu bili ni u planu, ali su stariji, posmatrajući Martija i Doktora Brauna dok DeLorean-om skaču u budućnost, neminovno zamišljali sredinu druge decenije XXI veka. Ja sam tih dana pisao uputstvo za konfigurisanje modema i korišćenje Sezam BBS-a koji je upravo počinjao s radom, žaleći što u Zemeckis-ovoj 2015. godini nema ni pomena o BBS-ovima, koji očigledno imaju veliku budućnost - mislim, šalju Martiju otkaz faksom, svašta! U svakom slučaju, film je na mene ostavio tako jak utisak da sam odmah u svoj novi Sharp OZ-7000 organizer upisao dobru temu za 21. oktobra 2015. godine, ako i tada budem imao prilike da negde objavljujem tekstove. Beleške sam kasnije prebacio u Outlook, pa na telefon, i ovih dana mi je stigla poruka iz prošlosti.
Pre 30 godina filmove smo gledali u bioskopima, po jednom ili eventualno dva puta, pa je bilo teško primetiti gomilu sitnica koje su prikazane u simuliranoj budućnosti; ostajalo je u sećanju ono veliko, što se neće (skoro) ostvariti, dakle leteći automobili i kućni fuzioni reaktor. Kada su kasnije filmovi stigli na DVD i Blu-ray diskovima pa smo kod kuće mogli da pauziramo svaki frejm, pokazalo se da su fizičari možda bili spori (antigravitacija i kontrolisana fuzija... eh, dobro bi nam došle), ali su zato informatičari radili prekovremeno. Mali komunikatori, ogromni ekrani kojima se upravlja glasom, identifikacija otiskom prsta, naočari s ekranima, CD-ovi (doduše različitih poluprečnika) na đubrištu, 3D filmovi ili, još bolje, nešto nalik na budući Microsoft HoloLens... Sve je to već sa nama i na nama, a kažu da će uskoro stići i pertle koje se same vezuju.
Kada sam za potrebe pisanja ovog uvodnika po stoti put gledao te kadrove, utisak je ostavilo i to što je 2015. godina predstavljena kao mirno, srećno vreme u kome se problemi, ako ih ima, rešavaju efikasno - eto, učinili su pravni sistem efikasnim time što su ukinuli pravnike (to ćemo, bojim se, čekati duže nego leteće automobile). Po tome se "Povratak u budućnost" bitno razlikuje od mnogih SF filmova tog vremena koji prikazuju crnu, distopijsku budućnost - Blade Runner se "dešava" 2019. godine, Soylent Green 2022, Demolition Man 2032, a Minority Report i dalje daleke 2054; Terminatorov Judgment Day iz avgusta 1997. smo srećno prevazišli. Možda je tajna prijatne vizije u tome što su prikazali proizvode koji su napravljeni tako da učine svakodnevni život ugodnim i zanimljivijim, a upravo tim putem i ide savremena potrošačka industrija. Apple se uzdigao na tron kompanije sa najvećom kapitalizacijom na svetu, i opstaje na toj poziciji već nekoliko godina, praveći lepo dizajnirane, moćne uređaje jednostavne za upotrebu, koji čine da korisniku bude... prijatno. Sada tim putem kreće i Microsoft koji polako pomera fokus od softvera prema elitnom hardveru. Možda je to put u tehnološku budućnost u koju želimo da idemo... ili da se u nju vratimo.
.