GradientTop
PC
Vodeći IT časopis u Srbiji
PC #91 > Aktuelno
ARHIVA BROJEVA | O ČASOPISU | POSTANI SARADNIK | PRETRAGA
preview
U korak sa novim biznisom
Milan Bašić
Hewlett-Packard je 24. juna u Londonu održao konferenciju za novinare iz Centralne i Istočne Evrope kako bi predstavio nove servere sa Itanium 2 procesorom prilagođene enterprise korisnicima, ali i najavio zanimljive akcije na tržištima kao što je naše...
- PC #91 (Jul/Avgust 2003)
- U prodaji po ceni od 200 din

broj

U korak sa novim biznisom

Nema ničeg lepšeg nego videti nasmejana lica računarskih poslenika. Upravo takva su bila lica mojih domaćina iz HP-a na konferenciji za novinare održanoj 24. juna u Londonu. Dva su razloga za zadovoljstvo: predstavljeni su novi serveri sa Itanium 2 procesorom čime se najavljuje paleta koja pokriva zahteve enterprise tržišta. Drugi razlog je što je konferencija posvećena medijima iz Istočne Evrope, gde se danas pravi najbolji posao. Direktor HP-a za enterprise sisteme u EMEA regionu nije krio zadovoljstvo zbog dobro obavljenog posla u poslednjih godinu dana, ističući da su Istočna i Centralna Evropa zone gde nove tehnologije najbrže nalaze put do kupaca.

HP-ovi serveri

Već sam imao priliku da vas upoznam sa strategijom HP-a. Ukratko, Alpha procesori i RISC familija se polako gase, a zameniće ih Itanium 2. Poslednjih dana juna predstavljeni su HP Integrity enterprise serveri. U najvišoj kategoriji HP Superdome su mašine sa 16, 32 ili 64 Itanium 2 procesora dok su rodonačelnici u nižoj kategoriji dvoprocesorski rx2600 i četvoroprocesorski rx5670. Od jeseni njima će se pridružiti HPTC klasteri i mašine srednje kategorije sa 8 ili 16 procesora, dok je HP NonStop server sa Intel-ovim 64-bitnim procesorom najavljen za 2004. Na ovim platformama mogu se pokrenuti Windows Server 2003, Linux, HP-UX 11i i OpenVMS.

„Ovo je važna stvar za HP“, rekao je u razgovoru za „PC“ Vish Mulchand, menadžer za high-end servere u HP-ovom sektoru za poslovne sisteme i tehnologije. „Naši kupci imaju ogromno poverenje u operativne sisteme koje smo nudili i zato je dobro da im ponudimo novu tehnologiju koja može da radi sa dobro poznatim operativnim sistemom. Ali, mi nudimo i nešto više, bezbolnu migraciju na drugi operativni sistem, tamo gde je to potrebno.“

Sa kojim god od domaćina smo zapodenuli razgovor, uvek su se čula dva pojma: „otvorena arhitektura“ i „striktno poštovanje standarda“. Upravo na tome se zasniva Adaptive Enterprise strategija koja je zvanično predstavljena. Teško je, naime, prodati informatičku opremu jer su kompanije postale restriktivne kada je u pitanju investiranje u IT. „Više nije dovoljno da odete kod klijenta i da mu ponudite novu tehnologiju. Budžeti za IT investicije su tesni i treba imati u rukama proizvod koji direktno vraća novac, pa i zarađuje“, rekao je Kaspar Rorsted, direktor za EMEA region. „Adaptive Enterprise Strategy, kroz servise, softver i rešenja upravo to pruža na najbolji način.“

On kaže da je ovo prvi paket koji može da prati dinamično poslovanje i uključuje nove metodologije za dizajniranje i primenu aplikacija i mrežne arhitekture tako da se sistem neprestano prilagođava poslovnim potrebama. Drugim rečima, moguće je virtuelizovati servere i mrežne resurse tako da se opterećenje prenosi prema raspoloživim resursima. Aplikacija se prebacuje u virtuelni svet gde će se odvijati na virtuelnom serveru. Ako su resursi na konkretnoj geografskoj lokaciji raspoloživi, dobro je, a ako nisu, posao će biti prenet na slobodni server, ma gde on bio.

Šansa za nas

Kada je u pitanju naš kutak sveta, u HP-u su ubeđeni da će oni biti broj jedan. Finansijski pokazatelji govore da je ova kompanija ispred svih u regionu. Rorsted je na okruglom stolu posvećenom stanju informatičkog tržišta istakao da HP očekuje nastavak ulaganja u informatičke tehnologije sa stopom rasta od preko 12% godišnje. On vidi veliku šansu zemalja poput Srbije i Crne Gore u dobro edukovanim kadrovima sposobnim da implementiraju kompleksna rešenja u poslovne sisteme i tako pomognu razvoju zemlje.

„Često u obilasku zemalja Istočne Evrope razgovaram sa ljudima iz Vlade i pokušavam da im objasnim kako HP ne namerava da otvara proizvodne pogone u Evropi. Ma koliko da je jeftina radna snaga, ona će još dugi niz godina biti jeftinija u Kini i zato proizvodnju selimo na Daleki Istok. Vaša šansa je u softveru i servisima, gde puno možete da pružite“, rekao mi je Kaspar Rorsted dok smo u pauzi pili kafu. „Ne samo u Srbiji i Crnoj Gori, već svuda u regionu očajnički tražimo kompanije koje bi mogle da nas prate u pogledu pružanja servisa, implementacije rešenja i razvoja softvera. Tržište je ogromno, zamislite koliko treba da uradite na polju približavanja standardima Evropske unije. Najvažniju stvar imate: dobar sistem obrazovanja. Još malo hrabrosti da se upustite u posao i HP će biti tu da vas podrži. Strategija kompanije je da nastavi sa investicijama na tržištu Centralne i Istočne Evrope.“

Razmišljao sam o ovim rečima dok sam slobodno popodne koristio za šetnju po Sent James parku. Sunčan dan u Londonu i nije baš tako čest, pa je veliki broj ljudi na putu sa posla iskoristio šansu da se ispruži na uredno podšišanoj travi i upije blagorodne sunčane zrake koje obasjavaju metropolu u kasno popodne. Kaspar je menadžer u najboljim godinama. Entuzijazma i znanja ima na pretek, o tome svedoči podatak da je na svakom poslu u karijeri beležio izuzetne rezultate. On dobro zna da u našoj zemlji ne može da napravi ogromne pare, ali takođe zna da bez podrške lokalnih partnera HP neće napraviti posao. Treba da se manemo ideja o pravljenju hardvera i da se posvetimo drugim, ništa manje bitnim stvarima. Dok prolazim pored Bakingemske palate gledam u avion koji se sprema da sleti u londonsku vazdušnu luku. Sutra krećem kući, u Beograd s nadom da ću uskoro imati priliku da pišem o novim instalacijama u domaćim firmama sa tehnologijama o kojima sam danas slušao. Moje zadovoljstvo bilo bi još veće kada bi značajan doprinos tim projektima dale domaće firme.

SLEDEĆI TEKST U PC #91
preview
Vreme lasera
Milan Četić



BIZIT plus

DigitalDay

Računari i Galaksija


YuNet

PC Press Studio

Čitaj PC Press

Excel kuhinjica

.

PC
Twitter Facebook Feed Newsletter