Počnimo od predstavnika dye‑sublimation štampača. Canon je pripremio kompaktan uređaj sa LCD ekranom i portom za sve tipove memorijskih kartica. Uostalom, dobitnik je prestižne nagrade Professional Photographer Hot One Winner 2011.
Canon Selphy CP800
| Canon Selphy CP800 (kliknite za veću sliku) |
Ako ne želite da se bavite naknadnom obradom svojih fotografija, Selphy CP800 predlaže najčešću kombinaciju opcija koju bi trebalo da očekujete od jednostavnog foto-štampača. Ubacite u njega memorijsku karticu ili spojite aparat sa štampačem, odaberete sliku i pritiskom na taster štampa počinje. LCD ekran dijagonale 6,3 cm će vam pomoći da uspostavite kontrolu, a ako vam je potrebno više, uvek možete inicirati štampanje sa računara oslanjajući se na USB vezu. Konektivnost se može povećati i dodavanjem Bluetooth veze (opcioni Canon Bluetooth Unit BU‑30), posle čega sledi štampa slika direktno sa mobilnih telefona koji podržavaju Bluetooth 2.0 i PictBridge tehnologiju. Otisak se formira na papiru formata dopisnice (10×15 cm) ili vizit karte (tad je potrebna posebna kaseta za papir), a slike se mogu štampati i do samih ivica foto‑papira za 47 sekundi. Deklarisana trajnost vodootpornih otisaka je 100 godina.
Ugrađeni softver može detektovati lice i tako ispraviti fotografije na kojima ono ispada tamno s obzirom na izuzetno svetlu pozadinu. Za portrete je uključena i optimizacija kontrasta i šuma. Tu je i redukcija crvenih očiju, ukoliko ste to propustili da uradite u toku samog fotografisanja. Na raspolaganju je i pet efekata – Black & White, Sepia, Vivid, Neutral i Positive Film. U Shuffle režimu moguće je smestiti 8 do 20 slika na jedan papir. Iako se ta opcija reklamira kao kolaž, pre bi rekao da se radi o mogućem sistemu papirne katalogizacije, slično nekadašnjem kontakt‑printu.
Podržan je DPOF (Digital Print Order format) pa je moguće označiti slike sa aktuelnog medija koje treba štampati, izabrati broj primeraka i orijentaciju. Time se zapravo kreira tekstualni fajl koji se nalazi u direktorijumu gde su i same slike. Iako se prilikom štampe troši puno mastila a i štampa nekome može biti spora, preporučimo ovaj model kao dobro i kompaktno rešenje.
Sony Cyber‑shot Total Solution
| Sony CyberShot DSC-W80 + DPP-FPHD1 (kliknite za veću sliku) |
Sledeći kandidat je zanimljiva kombinacija – u paketu dobijate kompaktan štampač i foto‑aparat; dobar početak pred polazak na odmor. Sony CiberShot DSC‑W80 je digitalni aparat koji nudi rezoluciju 7,2 Mp. Neka vas ovaj podatak ne obeshrabri jer je reč o Sony Super HAD CCD foto-senzoru (Hole Accumulated Diode) koji na poseban način omogućava da svaka ćelija dobija maksimum svetla, povećavajući mu tako osetljivost i redukujući šum.
Kvalitetna Carl Zeiss optika 3x zum. U kameri je 31 MB interne memorije pa možete snimiti dosta fotografija i bez potrebe za memorijskom karticom. Detekcija lica pomaže "usrednjavanju" slika koje se prave u neobičnim (teškim) svetlosnim uslovima. U aparatu možete ukloniti efekat crvenih očiju i primeniti razne druge efekte. Podržana je i Super SteadyShot stabilizacija slike. LCD ekran je dijagonale 6,3 cm i dovoljan je za praćenje osnovnih obrada na slici. Aparat ima poseban docking station (Cyber‑shot cradle/printer) sa HD izlazom, pa se aparat može povezati i sa nekim od Sony BRAVIA HD televizora. Spomenimo i to da aparat ima video režim sa snimanjem u MPEG formatu (640×480, 30fps). Za tu svrhu postoji i mali daljinski upravljač koji se može koristiti i prilikom štampanja.
Aparat se preko pomenutog docking station‑a povezuje sa štampačem, pa ga u kontekstu sa njim možemo posmatrati i kao posebno napredni LCD monitor. Dakle, ukoliko želite da odštampate sliku koju vidite na displeju aparata, pomerite prekidač postolja u položaj A i na daljinskoj kontroli pritisnite taster Print.
Canon PIXMA IP 4850
| Canon PIXMA IP 4850 (kliknite za veću sliku) |
Red je da predstavimo i jedan klasičan foto-štampač. IP 4850 zahteva vezu sa računarom i prethodno obrađenu sliku, a namenjen je zahtevnijim korisnicima. Kartridži sa bojom (ima ih pet) su odvojeni, što smatramo prednošću koja optimizuje potrošnju mastila. Zapremina kapljice je 1 pl, životni vek crnog odeljka 341 strana a kolor odeljka 520 strana. Računica se odnosi na klasičan Canon format 10×15, štampu na Glossy papiru posredstvom Windows 7 drajvera.
Štampač ima prednji i zadnji ulaz za medije koji prima do 150 listova, pa podržava i 300 gramske papire. Tu je i ležište za direktnu štampu na DVD i CD medijima. Štampač ima funkciju za automatsko obostrano štampanje, a moguće je i štampanje fotografija iz video zapisa zahvaljujući softveru Full HD Movie Print, kao i štampanje podataka sa Interneta pomoću funkcije Easy‑WebPrint EX.
HP PhotoSmart E AIO CN255B
| HP MF PhotoSmart E AIO CN255B (kliknite za veću sliku) |
Kako ostati u foto-sferi a ne predstaviti još jedan interesantan varijetet foto‑štampača – multifunkcionalnu mašinu. Hewlett‑Packard je očito napravio dobru kombinaciju koja odskače od one klasične Office varijante baš zbog ove PhotoSDmart komponente – štampača. Ima četiri kertridža (black, cyan, magenta, yellow). Ulazna fioka prima 80 a izlazna 15 listova papira. I ovaj model prima papir od 75 do 300 g/m2.
Standardna (i jedina) memorija štampača je 64 MB. Rezolucija u kopir (skener) režimu je 1.200 dpi (48‑bit), uz drajverski podržanu manuelnu duplex štampu. Maksimalni broj kopija u kopir režimu je 30. Štampač je kompatibilan sa memorijskim karticama: Memory Stick, Memory Stick Duo, Secure Digital/MultimediaCard, Secure Digital High Capacity Card, pa štampa slika teče uz posredstvo računara. Preporuka za sve koji bi da uz solidan foto-štampač dobiju mali Office centar.
Korisne adrese:
Tehnomanija
http://www.tehnomanija.rs
|