Neki proizvođači matičnih ploča gaje imidž ekskluzivnosti kako bi privukli probirljive kupce, dok drugi nastoje da projektuju što jeftiniji proizvod. PC Chips je neprikosnoveni lider u drugoj grupi, firma koja je umeće proizvodnje jeftinih matičnih ploča dovela do savršenstva; zato su često izbijali na sam vrh po broju prodatih primeraka. A tek ako uzmemo u obzir i činjenicu da pogoni ovog tajvanskog proizvođača prave ploče i za druge (često ekskluzivnije) brendove...
PC Chips izbliza
Ploče firme PC Chips koje smo testirali imaju mnoge zajedničke karakteristike: na njih je ugrađeno samo ono što je neophodno da bi ploča vršila osnovnu funkciju, a korisniku se ne nudi „višak“ opcija za podešavanja; mnogim početnicima takve opcije mogu samo da naprave štetu. Ploče su zasnovane na jeftinim čipsetovima (SiS je veoma popularan) koji su pri tom na na ivici zastarelosti (iz vizure tehnomanski nastrojenog dela populacije). Da biste bili za koji cent jeftiniji od konkurenta, prilično je važno i sve to spakovati na najmanji mogući prostor koji specifikacija dozvoljava (bilo ATX ili microATX).
Niska cena nikako ne znači da su ove ploče lišene korisnih detalja. Odličan primer su štitnici ispod zubaca procesorskog ležišta, koji obezbeđuju osetljive vodove štampane ploče od slučajnih oštećenja prilikom montaže hladnjaka. Serviseri najbolje znaju koliko je ploča upropašćeno takvim trivijalnim oštećenjima...
Za AMD...
|
Iz grupe ploča namenjenih AMD Athlon i Duron procesorima isprobali smo modele SV400 i M848A. Obe ploče su u punom ATX formatu, sa integrisanim zvukom i mrežnim priključkom, a bez integrisane grafike. SV400 se zapravo prodaje pod imenom Syntax, jednim od brojnih sinonima kojima se PC Chips koristi u cilju segmentiranja ponude (mada na kutiji postoji i PC Chips logo). Ploča je zasnovana na dobro poznatom VIA KT400 čipsetu koji podržava procesore koji rade na sistemskoj magistrali od 100, 133 i 166 MHz (dakle, nisu podržane najbrže verzije Barton-a predviđene za magistralu od 200 MHz), kao i DDR200, 266 i 333 memoriju u sve tri memorijske banke, ili DDR400 memoriju ukoliko ćete se zadovoljiti korišćenjem samo prve dve memorijske banke. Svih šest USB priključaka podržava 2.0 standard, od kojih se četiri nalaze na stražnjem panelu, a dva se mogu povezati na konektor na ploči (kabl sa dodatnim USB ulazima treba dokupiti). AGP slot podržava aktuelni AGP 8x standard, a za dodatne kartice na raspolaganju je još pet PCI slotova i CNR. Oko procesorskog ležišta ima dovoljno mesta da se može montirati i većina gabaritnijih hladnjaka.
M848A je po dimenzijama i opremi slična prethodnom modelu, ali je zasnovana na nešto novijem (mada pitanje koliko poželjnijem) SiS 748 čipsetu. Zahvaljujući njemu, ploča podržava čitav raspon Socket A AMD procesora, uključujući i one predviđene za rad na magistrali od 200 MHz (400 MHz DDR). Sva tri memorijska ležišta mogu da primaju bilo koju vrstu DDR memorije (uključujući i DDR400), do ukupnog kapaciteta od 3 GB. Za zvuk je zadužen zaseban šestokanalni CMI 9739A procesor koji radi po AC97 2.2 specifikaciji.
...i Intel
M935D je verovatno najpovoljniji Socket 478 model koji možete kupiti na našem tržištu, te predstavlja izvrsnu osnovu za jeftine radne stanice bazirane na Celeron procesorima. U njenom centru je SiS 650GX čipset koji donosi integrisanu grafiku, što u kombinaciji sa integrisanim zvukom i mrežnim adapterom kompletira funkcionalne elemente (treba vam samo još procesor i memorija). Ploča je u microATX formatu, pa je pogodna za ugradnju u kompaktna kućišta. Za dodatne kartice na raspolaganju si dva PCI slota, a ako zaključite da integrisana grafika ne zadovoljava vaše potrebe, ubacićete drugu karticu u AGP 4x slot. 650GX čipset je prevashodno namenjen Celeron procesorima (100 MHz magistrala), ali se može koristiti i za Pentium 4 (133 MHz).
M906 je na granici kategorije ambicioznih Pentium 4 ploča. Iako je bazirana na Intel-ovom i845E čipsetu koji je danas već pomalo zastareo, njen jedini realni zaostatak u odnosu na ploče koje poseduju aktuelne i865/875 čipove jeste pre svega to što ne podržava dvokanalni memorijski rad. Podrška najnovijoj generaciji Pentium 4 procesora koji rade na magistrali od 200 megaherca (obično se deklariše 4x umnoškom, kao 800 megaherca) je prisutna, a podržan je i HT režim rada procesora (jedan fizički procesor radi kao dva virtuelna procesora). Ploča je u punom ATX formatu, nešto većeg gabarita od ostalih, poseduje integrisanu mrežu i zvuk, kao i četiri PCI slota.
Možda PC Chips ljubiteljima vrhunskih tehnologija i „vrućih“ ploča nema šta da ponudi, ali je veoma atraktivan za druge ciljne grupe. Trgovcima nudi pre svega šansu da budu konkurentniji cenom, serviserima priliku da imaju manje posla, a širim korisničkim krugovima računar koji će raditi stabilno i koji neće morati često da nose u servis. Dovoljno da PC Chips već duže od decenije bude vodeći svetski brend u ovoj oblasti...
Korisne adrese:
PC Centar
Gornjogradska 34, Zemun tel: 011/3168-793
|